Rodzaj projektu domu a koszty eksploatacji budynku

Posted on by on luty 22nd, 2012 | 0 Comments »
Udostępnij!

Przy wyborze projektu domu jednorodzinnego wielu inwestorów indywidualnych nie zastanawia się nad dalekosiężnymi skutkami swojej decyzji. Dotyczą one w szczególności kwestii kosztów eksploatacji budynku, które, niestety, w przypadku nieodpowiedniego projektu mogą okazać się dość wysokie.

Na koszty eksploatacyjne domów zwraca się obecnie coraz większą uwagę. Rachunki za prąd, opał i gaz systematycznie idą w górę, co jednocześnie powoduje, że inwestorzy poszukują rozwiązań zmniejszających wydatki, głównie w kwestii ogrzewania budynku. Nadal jednak nieświadomi inwestorzy niejednokrotnie nie patrzą na rozwiązania zawarte w projektach pod kątem energooszczędności. Dlatego w takich przypadkach biuro architektoniczne powinno stanowić wsparcie, a jego architekci powinni wskazać, jakie projekty będą dawały najbardziej korzystne koszty eksploatacyjne.

Co wpływa na koszty eksploatacyjne domu?

  • nieproporcjonalna i zbyt skomplikowana bryła budynku

  • nieodpowiednio dopasowane materiały budowlane, w tym do budowy ścian, fundamentów oraz stropów, przez które ucieka energia cieplna

  • zbyt duża liczba otworów w ścianach – drzwi i okien

  • architektura wnętrz – zbyt duża liczba ścian, korytarzy, niewykorzystanych przestrzeni

  • obecność piwnicy w budynku

Projekty gotowe

Projekt gotowy, inaczej typowy czy powtarzalny to rozwiązanie wybierane obecnie często ze względu na niskie koszty zakupu. Do wyboru są setki różnych projektów, jednak nie każdy z nich jest w stanie spełnić wymogi energooszczędności. Nierzadko gotowe projekty są zbyt wymyślne i skomplikowane, sugerowane materiały mogą być niedopasowane, są zanadto drogie i mało efektywne cieplnie, co bezpośrednio wpływa na koszty eksploatacji budynku. Zatem tani projekt gotowy to tylko częściowa oszczędność. Żeby dobrać optymalny, warto wybrać biuro projektowe, które pomoże w podjęciu decyzji.

Projekty indywidualne

W przypadku projektów indywidualnych wszelkie rozwiązania konstrukcyjne mogą być dopasowane indywidualnie do życzeń klienta. To powoduje, że również i gotowy dom może możliwie najbardziej efektywnie wykorzystywać energię cieplną. Projekty indywidualne sprawdzają się też wtedy, gdy planuje się wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, by stworzyć budynek pasywny. Projekt tego typu jest jednak dość drogi w wykonaniu.

Uwaga na przeinwestowanie

Inwestorzy zwracają coraz większą uwagę na nowoczesne rozwiązania w dziedzinie oszczędzania energii, które obiecują krótki czas zwrotu inwestycji i obniżenie rachunków. Zawsze jednak w tym przypadku warto zwracać uwagę na to, czy w rzeczywistości poniesione koszty idą w parze z poprawą właściwości termicznych budynku i jednoczenie będą mogły zwrócić się w odpowiednim czasie. Maksymalnie to około 30 lat, jako że tyle zwykle wynosi okres kredytowania przy budowie domu jednorodzinnego. Oczywiście, im krótszy czas zwrotu inwestycji, tym lepiej.

Niestety, nie wszystkie nowoczesne rozwiązania w dziedzinie energooszczędności są dopracowane i są w stanie zmniejszyć koszty znacznie. Wiele z nich to kolosalny wydatek na początek, konieczność wynajęcia profesjonalnej i drogiej ekipy, a następnie ponoszenie regularnych kosztów serwisowania bez gwarancji zwrotu wydatków.

Warto, aby architekt dokładnie przeanalizował projekt i określił, jakie inwestycje będą najbardziej korzystne. Rozwiązania energooszczędne warto zastosować od razu, ponieważ późniejsza przebudowa domu może pociągać za sobą znacznie wyższe opłaty. Czasami warto ponieść wyższe koszty na początek, a potem płacić niższe rachunki, ale trzeba tak oszacować inwestycję, żeby okazała się opłacalna.

Warto zaufać ekspertom

Studio projektowe jest wobec tego dla inwestora indywidualnego najlepszym partnerem w poszukiwaniu odpowiednich projektów domów jednorodzinnych. Wtedy architekt będzie mógł wskazać, jaki projekt sprawdzi się najlepiej zależnie od określonych warunków terenowych, lokalizacyjnych i technicznych, biorąc przy tym jednocześnie pod uwagę kwestie kosztów eksploatacyjnych budynku.

Zatem przy doborze projektu jako inwestor myślący o przyszłości należy wziąć pod uwagę także kwestie ponoszonych kosztów związanych z eksploatacją. Tutaj biuro projektowe jest w stanie wskazać optymalne rozwiązania. W naszym biurze Lenartowicz dobierzemy do Państwa potrzeb energooszczędne, ale przy tym przystępne cenowo rozwiązania konstrukcyjne domu.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą: Lenartowicz Warszawa

« Etapy projektowania wnętrz
Ile należy zapłacić za projekt domu? »