Najczęściej popełniane błędy przy wyborze projektów gotowych

Posted on by on marzec 24th, 2012 | 0 Comments »
Udostępnij!

Dobór właściwej działki przez inwestora to tylko początek serii decyzji do podjęcia. Wtedy, gdy zamierza się wybudować dom jednorodzinny, konieczne jest również dobranie odpowiedniego projektu nieruchomości. Bez przeprowadzenia wcześniejszych analiz uwarunkowań terenowych, lokalizacyjnych oraz technicznych nie będzie można dopasować optymalnego projektu, a błędy na tym etapie przynoszą, niestety, dalekosiężne konsekwencje.

Projekty gotowe coraz popularniejsze wśród inwestorów indywidualnych
Obecnie szczególnym powodzeniem wśród inwestorów indywidualnych, czyli osób budujących własne domy jednorodzinne, cieszą się projekty gotowe, które określane są także terminami takimi jak „projekt typowy” czy „projekt powtarzalny”. Są one alternatywą dla projektów indywidualnych przygotowywanych przez biuro architektoniczne na zlecenie klienta.

Warto pamiętać o tym, że projekt gotowy zmusza do niejakich kompromisów, ale jest też tańszy. Gdy jednak z jakichś powodów, na przykład wymiarów działki, jej nachylenia, specjalnych życzeń z katalogu projektów typowych nie można dopasować tego odpowiedniego, to architekt powinien zająć się jego wykonaniem. Chociaż za usługę należy zapłacić wtedy więcej, to jednak projekt indywidualny będzie w pełni dopasowany do potrzeb inwestora oraz warunków.

Nie tylko niska cena
Główną zaletą projektów gotowych jest ich przystępna cena. To na nich można zaoszczędzić już na początku realizacji inwestycji, a także później, w okresie eksploatacji domu. Dlatego tak istotne jest dopasowanie adekwatnego projektu – do kształtu i wymiarów działki, posiadanego budżetu swoich indywidualnych wymagań. Wielu inwestorów zapomina o tym, że od wyboru projektu zależą niższe wydatki na utrzymanie budynku, a to właściwie dopasowane rozwiązania budowlane są w stanie obniżyć głównie wydatki na ogrzewanie.

Co podwyższa koszty przy projektach gotowych:

  • zbyt skomplikowany lub trudny w wykonaniu projekt dający w efekcie wyższe koszty utrzymania budynku
  • niewłaściwy układ wnętrz, zbyt duża liczba ścian, korytarzy, drzwi, co podwyższa koszty wykonania nieruchomości
  • obecność piwnicy w przyszłym budynku
  • energooszczędne rozwiązania, przy których czas zwrotu inwestycji jest dość długi

Przy dobieraniu projektu powinno się patrzeć ponadto na kwestie formalne. Jak zostało wspomniane, uwarunkowania lokalizacyjne, gruntowe, ponadto geograficzne i komunikacyjne są kluczowe. Pod uwagę należy wziąć Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Decyzję o Warunkach Zabudowy, które wskazują na podstawowe parametry dotyczące zabudowy na danym terenie, na przykład na wielkość i kształt budynku, kąt nachylenia dachu, wysokość kalenicy i okapu domu, nawet kolorystykę elewacji.

Projekt musi być zgodny z przepisami Prawa Budowalnego – budynek musi odpowiadać wielkości działki i sąsiednim budynkom. Generalnie zabudowanie powinno być zlokalizowane o 4 metry od granicy działki przy ścianach mających okna lub 3 metry przy ścianach nieposiadających okien.

Warto wspomnieć również o kwestiach estetyki. Wielu inwestorów indywidualnych patrzy wyłącznie na wizualizacje projektów domów, nie biorąc pod uwagę ich funkcjonalności. Zbyt wymyślny rozkład domu, drogie materiały i techniki wykończeniowe, za duża powierzchnia przysparzają więcej problemów niż korzyści. Natomiast zamiast sugerować się wizualizacjami warto poszukać na forach internetowych zdjęć z budów domów z określonych projektów gotowych.

Popularne błędy przy doborze projektu gotowego:

  • niespełnienie wymogów PZPM lub Decyzji o Warunkach Zabudowy
  • nieuwzględnienie warunków lokalizacyjnych budynku
  • nieuwzględnianie kwestii podłączenia mediów, na przykład instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej
  • niedopasowany do potrzeb inwestora projekt budynku, który po realizacji zwiększa koszty eksploatacji
  • nieuwzględnienie budowy garażu, tarasu, budynków gospodarczych, ogrodu
  • brak przeliczenia kosztów eksploatacji, zwłaszcza przy drogich rozwiązaniach energooszczędnych, które długo się zwracają

Idealne dopasowanie jest kluczowe
Przy wybieraniu projektu gotowego powinno się postawić na taki, który będzie jak najbliższy ideałowi. Chociaż projekty tego rodzaju można dostosować do swoich wymagań, to jednak pociąga to za sobą koszty i nie jest opłacalne – często cena jest podobna do projektu indywidualnego wykonanego przez biuro projektowe. Dla inwestora najlepszym rozwiązaniem jest dobór projektu po konsultacji z ekspertem. Architekt będzie mógł wskazać, jakie rozwiązania będą sprawdzały się w konkretnym przypadku, a następnie będzie mógł wykonać adaptację projektu do warunków lokalnych i dostarczyć inne wymagane dokumenty jak projekt przyłączy czy zagospodarowania działki.

Reasumując, aby korzystać z domu funkcjonalnego, estetycznego i przy tym niedrogiego w utrzymaniu kluczowe decyzje trzeba podjąć już na etapie wyboru projektu nieruchomości. Gdy inwestor kupuje projekt gotowy powinien skonsultować się wcześniej z ekspertami – pracownia architektoniczna Lenartowicz pomoże Państwu w wyselekcjonowaniu tego, który będzie najbardziej przyszłościowy.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą: Lenartowicz – aranżacja wnętrz Warszawa

« Jakich błędów projektowych wystrzegać się w projektach typowych?
Nowa strona www »