Ile należy zapłacić za projekt domu?

Posted on by on luty 24th, 2012 | 0 Comments »
Udostępnij!

Projekt domu jest często pierwszym większym wydatkiem czekającym na inwestora indywidualnego. Obecnie jednak za projekty wcale nie trzeba płacić dużo i już na samym początku można sporo zaoszczędzić. Kluczowe jest wybranie właściwego projektu. Dla wielu inwestorów wybór właściwego projektu sprowadza się praktycznie tylko do kosztów. Jednak w tym przypadku najniższa cena wcale nie musi oznaczać oszczędności.

Gotowy czy indywidualny?

Na początku inwestor powinien zdecydować się, czy jego projekt zostanie zakupiony jako typowy, czyli gotowy, czy też jako indywidualny, przygotowany przez biuro architektoniczne. To główna kwestia, gdy mowa o kosztach projektu domu jednorodzinnego. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, dlatego gdy ma się możliwość wyboru, warto dokładnie je przeanalizować, biorąc jednak pod uwagę nie tylko cenę.

Projekt domu zakupiony z katalogu

Serwisy internetowe prowadzące sprzedaż projektów gotowych pozwalają na błyskawiczne sprawdzenie i porównanie cen. Przeciętnie ceny rozpoczynają się od 2 tysięcy złotych, ale nieraz można upolować projekt jeszcze taniej. Działa zasada, że im bardziej skomplikowany projekt, tym wyższa będzie jego cena. Jednakże koszt zakupu dokumentacji architektonicznej to nie wszystkie wydatki.

Sam projekt gotowy nie jest dokumentem, na podstawie którego można ubiegać się o pozwolenie na budowę. Zanim to nastąpi, niezbędna jest adaptacja, czyli dostosowanie projektu do posiadanej przez inwestora działki oraz Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego czy też Decyzji o Warunkach Zabudowy. Zajmuje się tym architekt wybrany przez inwestora. Zwykle za wykonanie adaptacji trzeba zapłacić od 2 do 3 tysięcy złotych. Należy ponieść też dodatkowe wydatki, w tym na mapy geodezyjne, na projekty przyłączy, plan zagospodarowania działki i inne, które wynoszą od 500 do ponad 2 tysięcy złotych.

Jeżeli zamierza się wprowadzić zmiany w projekcie gotowym, konieczne jest wcześniejsze uzyskanie zgody projektanta. Zwykle za pojedyncze zmiany należy zapłacić kilkaset złotych, dlatego najlepiej dopasować projekt jak najlepiej.

Projekt indywidualny od biura architektonicznego

Projekty indywidualne przygotowywane przez biuro projektowe są w szczególności wybierane przez właścicieli działek problematycznych czy też osoby, które wśród projektów gotowych nie znalazły dla siebie niczego interesującego, na przykład w sytuacji, w której celem jest określona aranżacja wnętrz czy styl budynku.

Na ostateczny koszt projektu indywidualnego składa się kilka czynników – to w szczególności region kraju i miasto, prestiż pracowni architektonicznej, wielkość budynku, jego architektura i stopień skomplikowania. W przeliczeniu na metry kwadratowe za jeden metr kwadratowy projektu trzeba zapłacić od 30 do 200 złotych, co daje średnio minimum 3000 złotych za projekt niewielkiego domu jednorodzinnego. Zwykle jest to zatem około 5% kosztów realizacji całości inwestycji.

Atutem projektów indywidualnych jest brak konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z adaptacją i wykonaniem dodatkowych projektów. W ten sposób koszty projektu indywidualnego mogą być porównywalne do kosztów projektu gotowego, zmian w nim oraz jego adaptacji.

Czy warto płacić mniej za projekt domu?

Kierowanie się niską ceną nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem, ponieważ tani projekt nie zawsze jest optymalnie dopasowany i w związku z tym wymaga znacznych nakładów finansowych na jego dopracowanie i adaptację, nie mówiąc już o wyższych kosztach eksploatacji, gdy budynek nie będzie spełniał podstawowych zasad energooszczędności, przykładowo będzie miał nieregularną bryłę czy nieefektywnie rozmieszczone pokoje. W takich przypadkach to architekt jest specjalistą, który powinien doradzić, jaki plan będzie najlepszy. W biurze Lenartowicz pomożemy Państwu w dopasowaniu optymalnego rozwiązania.

Zatem cena projektu domu jednorodzinnego to wydatek łącznie około 5 tysięcy złotych, licząc zarówno dla projektu indywidualnego, jak i gotowego wraz z adaptacją. Warto jednak pod uwagę brać nie tylko kwestie obecnych oszczędności, ale również dalekosiężnych skutkach wyboru projektu, które oddziałują na koszty eksploatacji budynku.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą: Lenartowicz – architekt Warszawa

« Rodzaj projektu domu a koszty eksploatacji budynku
Kiedy warto zdecydować się na usługę projektowania wnętrz? »