Tanio, Szybko, Dobrze – Architektura i projektowanie wnętrz,

Posted on by on październik 29th, 2013 | 0 Comments »
Udostępnij!

Tanio, szybko i dobrze, czy coś takiego istnieje?     

Jakość usług z każdej dziedziny – w tym architektury i projektowania wnętrz – rządzi się określonymi i niezmiennymi prawami. Może to brutalne, ale prawdziwe. Dla inwestora przymierzającego się do budowy domu, obiektu usługowego, czy gruntownego remontu istniejącej nieruchomości rzeczą bardzo istotną przed podjęciem decyzji skutkujących finansowo jest wyraźne określenie swoich priorytetów. Otóż, szanowny Inwestorze, żadna z tych decyzji nie jest zła, ale pociąga za sobą określone konsekwencje. Warto mieć tego świadomość, żeby nie czuć się później zawiedzionym. 

Odwieczne prawo dotyczące usług – vide diagram – mówi, że trzy istotne cechy – „Dobrze”, „Szybko” i „Tanio” nigdy nie występują wszystkie razem, a jedynie parami.

tanio szybko dobrze - Lenartowicz Architekt

To jest – wydawałoby się – logiczne i oczywiste, ale często rynek oczekuje tych trzech cech jednocześnie ignorując fakt, że jest to po prostu niemożliwe. Są firmy, którzy w ten sposób reklamują swoje usługi, ale albo sami ze sobą nie są szczerzy, albo ewidentnie i z pełną świadomością mamią klienta mirażami. O ile w usługach, które mają bardziej codzienny charakter, a skutki ich wykonania nie są specjalnie trwałe, to doświadczenie działania tego prawa jest może nieprzyjemne, ale nie rujnujące. Natomiast inwestycje budowlane, zarówno prywatne, jak i instytucjonalne, to zawsze jest duży wydatek – i często obarczony sporym ryzykiem. Dlatego warto, aby każdy, kto planuje taką inwestycję najpierw najgłębiej się zastanowił, które dwie z tych trzech cech są dla niego bardziej istotne niż trzecia i w tym duchu, uczciwie rozmawiał z przyszłymi usługobiorcami. Zamiast się czarować, warto na wstępie mieć jasność sytuacji i uniknąć niespodzianek.

 

Dobrze i Szybko.

 

Tutaj sprawa jest jasna. Dyskont to nie jest i trzeba mieć tego pełną świadomość. Pomijam tutaj kwestię talentu artystycznego. Dobrze wykonany projekt skutkujący szybką i bezproblemową budową i szybkim i pełnym cieszeniem się końcowego efektu bez kardynalnych błędów, ze sprawnym nadzorem nad ekipą. Innymi słowy – pełen profesjonalizm i pełna satysfakcja ze sprawnie przeprowadzonego przedsięwzięcia. Jakość ma swoją cenę. Nie waha się ten, kto o tym wie.

 

Dobrze i Tanio.

 

Nie każdy jest Blake’m Carringtonem, ale z czystym sumieniem można powiedzieć, że większość bardzo chciałaby ładnie mieszkać. Oczywiście, jest to możliwe, tylko trzeba widzieć, gdzie należy szukać oszczędności. W tym przypadku chodzi głównie o czas. Nie oszukujmy się, projekt, który ledwie pokrywa koszty pracowni nie będzie na jej liście priorytetów i nie wynika to z braku szacunku do klienta, tylko z konieczności opłacenia rachunków. To zawód, nie hobby.

 

Tanio i Szybko

 

Projektowanie to działanie twórcze, ale i myślenie analityczne mające na celu rozwiązanie konkretnych problemów. Tego wszystkiego się nie da zrobić – jak na filmach – na serwetce w knajpie między sałatką a drugim daniem. Jeśli klient tego oczekuje od projektanta, to są tacy, którzy mu to zaoferują. Jakie zamówienie, taki efekt. Najczęściej będzie się nadawał wprost do kosza. Jedynym sensownym rozwiązaniem przy takim założeniu jest produkt zamiast usługi – projekt typowy z katalogu i wszelkie niedogodności związane z faktem, że na placu boju z urzędem i wykonawcami Inwestor jest sam. Bez żadnego wsparcia. Jeśli chodzi o wnętrza, to taką rolę pełni wstępna koncepcja. Klient otrzymuje ramowy projekt, ale znalezienie materiałów, dopięcie budżetu, dopilnowanie ekipy jest już po jego stronie.

 

Każda z powyższych możliwości prawdopodobnie doprowadzi do w miarę szczęśliwego finału inwestycji. Pytanie kiedy i jak. To kwestia decyzji. Czy chcemy, aby wszelkie problemy zostały załatwione sprawnie za Inwestora, czy większość z nich pozostanie na jego głowie. 

« Budynek mieszkalny jednorodzinny
Lenartowicz Architekt na Bloglovin :) »

No Comments