Jak projekt oddziałuje na koszty budowy domu?

Posted on by on marzec 5th, 2012 | 0 Comments »
Udostępnij!

Wybudowanie własnego domu to inwestycja, na którą obecnie decyduje się wielu Polaków. Biorąc pod uwagę koszty zakupu mieszkania, zwłaszcza w dużym mieście, widać jak na dłoni, że na porównywalnym poziomie cenowym można wybudować wymarzony dom jednorodzinny.

Tanie gotowe projekty domów

Oprócz zaopatrzenia się w odpowiednią działkę ważną decyzją jest zamówienie projektu budynku. Tutaj większość osób wybiera na projekty gotowe, które nazywane są także typowymi czy powtarzalnymi. Można zdecydować się również na indywidualne projektowanie domów, ale to rozwiązanie droższe. Wprawdzie biuro architektoniczne może wykonać projekt precyzyjnie dopasowany do oczekiwań klienta, niemniej wyższym kosztem. Dlatego już na samym początku można sporo zaoszczędzić, trzeba jednak pamiętać o tym, że w sytuacji problematycznej działki jest to nieraz jedyne rozwiązanie.

Jako inwestor trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zakup projektu to nie wyłączne koszty. Trzeba do nich dodać wykonanie adaptacji projektu do warunków miejscowych, czym zajmuje się architekt, a także sporządzenie dodatkowych dokumentów jak projekty przyłączy, plany zagospodarowania przestrzennego i inne dokumenty.

Nie tylko cena jest ważna

Gdy sprawdzi się dostępne w Internecie portale, które sprzedają gotowe projekty domów, można zauważyć, że za komplet dokumentacji nieraz zapłaci się już około 2 tysięcy złotych. Jednak z niską ceną na ogół nie idą w parze dopracowane rozwiązania, co powoduje, że za zaadaptowanie projektu dodatkowo trzeba będzie więcej zapłacić u architekta, na przykład w sytuacji problematycznej działki, nie mówiąc już o kosztach, które ponosi się w trakcie późniejszego użytkowania budynku.

Oto trzy najważniejsze kwestie dotyczące projektów, które oddziałują na koszty wykonania, a następnie eksploatacji budynku. Optymalnym rozwiązaniem dla inwestora jest zakupienie takiego projektu, który będzie wiązał się z jak najniższymi kosztami eksploatacji, ale przy jednocześnie wyważonych kosztach budowy bez oszczędzania na jakości.

  • Metody i technologie

Aktualnie większość domów nadal buduje się w technologii murowanej, chociaż coraz większe powodzenie zyskują domy szkieletowe oraz domy z bali. Zasadniczo koszty wykonania domów w obu tych technologiach są porównywalne, natomiast atutem domów z drewna jest ich szybszy czas budowy poprzez brak prac mokrych poza wykonaniem fundamentów i łatwiejsza rozbudowa domu. Teraz powodzenie zyskują także technologie energooszczędne, na przykład dom pasywne – dom tego rodzaju jest dość drogi w budowie, natomiast tańszy w utrzymaniu. Tutaj w podjęciu decyzji powinien podjąć ekspert, który będzie mógł przeliczyć koszty i wskazać, czy rzeczywiście wysoka inwestycja jest przyszłościowa. Sama konstrukcja budynku także wpływa na koszty, przykładowo ściany dwuwarstwowe są tu optymalnym wyborem – są tanie i dobrze izolują, poza tym nie wymagają grubszych ścian fundamentowych. Projektowi pod kątem konstrukcji powinni przyjrzeć się niezależni architekci.

  • Bryła budynku i rozkład pomieszczeń

Im bardziej zwarta bryła budynku, tym niższe koszty realizacji inwestycji. Prosta konstrukcja dodatkowo przyspiesza czas realizacji prac, a w dłuższej perspektywie zmniejsza straty cieplne budynku, obniżając koszty ogrzewania. Najlepszy stosunek kubatury do powierzchni dają domy piętrowe z płaskim dachem. Skomplikowane projekty są zatem drogie i mozolne w realizacji. Analogicznie rozpatruje się kwestie rozkładu pomieszczeń. W tym przypadku, jeżeli nie są one optymalnie rozlokowane, wpływa to na ich naturalne doświetlenie i komfort mieszkańców, a także na koszty inwestycji. Nadmiar powierzchni, w tym holi i korytarzy, zbyt duże i nierozstawne pomieszczenia to wyższe koszty – już 10 metrów kwadratowych niewykorzystanej przestrzeni to dodatkowy wydatek 50 tysięcy złotych, licząc 1 metr kwadratowy po średnio 5 tysięcy złotych. Na koszty wpływają także obecność piwnicy, tarasu, balkonu. Warto pamiętać, że przebudowa domu czy jego rozbudowa mogą pociągać za sobą wysokie koszty.

  • Materiały budowalne i wykończeniowe

W projektach gotowych znajdują się propozycje materiałów budowlanych oraz wykończeniowych stosowanych w budowie. Na materiałach nieraz można sporo oszczędzić, dokonując ich zamiany, ale trzeba też pamiętać o tym, że tanie materiały nie zawsze przekładają się na oszczędności – mogą być mniej wytrzymałe, wyróżniać się gorszymi współczynnikami, dlatego tutaj architekt czy ekspert z firmy budowlanej powinni wskazać, czy dokonanie modyfikacji jest opłacalne, a jeżeli tak, to powinni także określić, jakie zmiany są najbardziej korzystne w realizacji.

Zatem projekt domu jednorodzinnego oraz innych budynków wpływa praktycznie na każdy koszt ponoszony w związku z realizacją inwestycji. Decydując się na odpowiednio dopasowany projekt, można zaoszczędzić na budowie i następnie na eksploatacji domu. Nie warto wybierać niedopracowanych projektów, lepiej więc poświęcić więcej czasu na to, aby dobrać projekt gotowy dopasowany indywidualnie do swoich wymagań i wymagań działki. W naszej pracowni Lenartowicz jesteśmy w stanie pomóc Państwu kompleksowo.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą: Lenartowicz – projektowanie Warszawa

« Jaki projekt wybrać – gotowy czy indywidualny?
Jakich błędów projektowych wystrzegać się w projektach typowych? »